METEO Vine toamna în mare parte din țară. Unde se răcește și vor fi și maxime de 11 grade?

METEO Vine toamna în mare parte din țară. Unde se răcește și vor fi și maxime de 11 grade? Ce spun meteorologii și la ce să ne așteptăm în zilele următoare?
METEO Vine toamna în mare parte din țară. Unde se răcește și vor fi și maxime de 11 grade? Ce spun meteorologii și la ce să ne așteptăm în zilele următoare?
METEO Vine toamna în mare parte din țară. Unde se răcește și vor fi și maxime de 11 grade?
Vremea se răceşte în cea mai mare parte a ţãrii, iar valorile termice se vor situa sub cele specifice datei. Temperaturile maxime se vor încadra între 11 grade şi 25 de grade. Iată prognoza meteo de mâine 25 septembrie.
La noapte, nebulozitatea va fi accentuatã, în prima parte a nopţii în sud-vestul, vestul, nordul şi nord-estul ţãrii, apoi şi în celelalte regiuni. Va ploua în jumãtatea de nord a Moldovei, în Carpaţii Orientali şi izolat în Banat, Crişana, Maramureş şi în restul zonei montane. În nordul Carpaţilor Orientali, la altitudini mari, va fi posibil sã ningã slab.
Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificãri în a doua parte a intervalului în regunile sud-vestice, sudice şi sud-estice, unde la rafalã, local, se vor atinge viteze de pânã la 40...50 km/h şi pe suprafeţe mici, în judeţele Caraş-Severin, Buzãu, în jumãtatea de vest a judeţului Ialomiţa şi pe litoral, de pânã la 55...60 km/h. Temperaturile minime vor fi cuprinse între 7 şi 17 grade, mai ridicate în sudul Banatului spre 20 de grade. Izolat se va semnala ceaţã.
Vremea se va rãci semnificativ în cea mai mare parte a ţãrii, iar valorile termice se vor situa sub cele specifice datei în Moldova, în estul Transilvaniei, precum şi în nordul, centrul şi estul Munteniei, în timp ce în restul teritoriului se vor situa în jurul acestora. Temperaturile maxime se vor încadra între 11 grade în nordul Moldovei şi 25 de grade în Banat, iar cele minime vor fi cuprinse între 2 şi 16 grade, mai scãzute în estul Transilvaniei spre 0 grade.
Citește și: Meteo. Cum va fi vremea în următoarea lună? Precipitații reduse la început de toamnă
Cerul va fi mai mult noros. Temporar va ploua, mai ales sub formã de aversã, în Banat, Crişana, Maramureş, cea mai mare parte din Transilvania, jumãtatea de nord a Moldovei, local în Oltenia şi izolat în Muntenia. Pe suprafeţe mici vor fi posibile descãrcãri electrice şi cantitãţi de apã de peste 15...20 l/mp.
La munte, la altitudini de peste 2000 m vor fi posibile şi precipitaţii slabe sub formã de ninsoare. Vântul va sufla slab şi moderat şi mai ales ziua, temporar vântul va avea intensificãri în jumãtatea de sud a ţãrii şi izolat în rest, cu viteze la rafalã în general de 40...50 km/h, iar în judeţele Caraş-Severin, Buzãu, Brãila, vestul judeţului Ialomiţa şi pe litoral, de 50...65 km/h. Izolat vor fi condiţii de ceaţã. Presiunea atmosferică va fi în creştere.