vineri 10 aprilie
EUR 5.0937 USD 4.3629
Abonează-te
Newsweek România

VIDEO Întâlnire crucială la NATO: Nicușor Dan: Iran nu a amenințat România. Rutte: Vă puteți baza pe Alianță

Data publicării: 19.03.2026 • 08:31 Data actualizării: 19.03.2026 • 11:00
Nicușor Dan Foto; AFP
Nicușor Dan Foto; AFP

Preşedintele Nicuşor Dan a avut o întrevedere cu secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, Mark Rutte, la sediul NATO de la Bruxelles.

Președintele Nicușor Dan și șeful NATO, Mark Rute au făcut declarații.

 

UPDATE 10. 35 Declarații Nicușor Dan:

România este o țară sigură. Am discutat despre noi capabilități pentru țările din Flancul Estic în cadrul programului Santinela Estică.

Am discutat despre Marea Neagră și NATO va avea o întâlnire pe subiectul Marea Neagră și pe proiectul nostru de hub. Am discutat despre provocările care vin din zona de hibrid unde fiecare trebuie să facem mai multe.

Am discutat și l-am informat pe secretarul general de discuțiile avute cu partenerii din Ucraina. Am reafirmat sprijinul nostru pentru Ucraina. Nu este despre Ucraina ci despre securitatea Europei.

Am discutat despre cât de importantă este relația transatlantica. România s-a poziționat găzduind echipamente defesive americane. Suntem aliați atunci când partenerul nostru are nevoie.

UPDATE 10. 30 Declarații Mark Rutte:

Am adus mai multe forțe aliate pentru a proteja Flancul Estic
Au fost acțiuni în ultimele zile care au arătat că NATO e pregătită să apere acest sector
Vă sunt recunoscător că postura noastră pe Flancul Estic este una puternică

În ultimele saptamani am văzut interceptarea rachetelor balistice din Iran. Avem capacitățile vitale pentru a garanta apararea, inclusiv sistemele de apărare anti-rachetă în care jucați un rol foarte important.

România este deja peste 2% din PIB la Apărare de bază și va crește acest procent la 2,5 anul acesta. Exact acest lucru trebuie să-l facă toți aliații. O creștere constantă a investițiilor.

Nu e vorba doar de investiții. Trebuie să avem capacități care să fie cumpărate de aceste investiții. Industria, prin urmare, trebuie să crească producția. Și în acest domeniu România își joacă rolul său.

În noiembrie am avut plăcerea de a participa la Forumul industriei NATO pe care l-ati gazduit în București, scrie Antena 3.

Știre inițială

Cei doi oficiali vor susţine ulterior o conferinţă de presă comună.

Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, agenda discuţiilor va include evoluţiile de securitate din mediul internaţional şi cele de pe Flancul Estic, cu accent pe regiunea Mării Negre, context în care vor fi abordate măsuri de consolidare a descurajării şi apărării colective, precum şi de creştere a securităţii României prin intermediul şi cu sprijinul NATO.

Întâlnire crucială la NATO: Nicușor Dan discută cu Mark Rutte despre securitatea la Marea Neagră

Preşedintele României va evidenţia importanţa relaţiei transatlantice, reconfirmând rolul ţării noastre de aliat puternic implicat în stabilitatea şi securitatea regională, a precizat sursa citată.

De asemenea, preşedintele Nicuşor Dan va sublinia că România îşi respectă angajamentele asumate la Summitul NATO de la Haga privind creşterea cheltuielilor de apărare şi va evidenţia asistenţa multidimensională pentru Ucraina.

Citește și: NATO desfășoară un nou sistem Patriot în Turcia, care va apăra și România, după 3 atacuri cu rachete iraniene

Totodată, şeful statului român va reaminti necesitatea consolidării sprijinului NATO pentru parteneri, în special Republica Moldova, vizaţi de acţiunile hibride ale Rusiei, conform Agerpres.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră