miercuri 03 septembrie
EUR 5.0781 USD 4.3638
Abonează-te
Newsweek România

Fostul director de la Pieţe Timişoara Ionuţ Nasleu, sub control judiciar

Data publicării: 25.02.2021 • 19:51 Data actualizării: 25.02.2021 • 22:22
Fostul director al SC Pieţe S.A. Timişoara Ionuţ Nasleu
Fostul director al SC Pieţe S.A. Timişoara Ionuţ Nasleu

Fostul director al SC Pieţe S.A. Timişoara Ionuţ Nasleu a fost pus sub control judiciar pentru 60 de zile, după ce doi jurnalişti din Timişoara, soţ şi soţie, au depus o plângere penală pe numele acestuia. Nasleu este cercetat pentru şantaj.

Procurorii timişoreni au decis să îl cerceteze pe Ionuţ Nasleu pentru acuzaţiile de şantaj care i se aduc sub control judiciar pentru 60 de zile, potrivit Poliţiei Judeţene Timiş, în urma audierilor de joi.

Citește și

EXCLUSIV Ce spune poliția americană despre recompensa pentru ucigașul lui Aly Sadoveanu



Ionuţ Nasleu a fost reţinut pe Aeroportul Otopeni miercuri seară, când voia să plece din ţară.

El ar fi şantajat doi jurnalişti din Timişoara, soţ şi soţie, cărora le-a transmis că va publica imagini compormiţătoare, dacă vor continua să publice materiale negative despre activitatea sa.

Potrivit presei locale, acesta este vizat într-un dosar de ameninţare şi şantaj deschis ca urmare a plângerii depuse de jurnalistul Dragoş Boţa şi de soţia acestuia, Iulia Boţa.

Citește și

VIDEO De ce au fost trase clopotele la Cașin în timpul protestelor rugby-știlor la Arcul de Triumf



Nasleu a fost demis, marţi, din funcţia de director al SC Pieţe S.A., societate aflată în subordinea Primăriei Timişoara. Primarul Dominic Fritz l-a acuzat pe Nasleu că a dus societatea pe pierdere şi din gestiune lipsesc bunuri, după ce hala de flori a Pieţei 700 a fost afectată de un incendiu.

Ionuţ Nasleu a fost un apropiat al fostului primar al municipiului Timişoara, Nicolae Robu, el fiind şi consilierul personal al fostului edil.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră