Criminalul din Mureș a dat nas în nas cu doi pescari, la Arad. Ce au aflat polițiștii? Cum a reușit să scape până acum și ce spun polițiștii despre unde se află în acest moment?
Criminalul din Mureș a dat nas în nas cu doi pescari, la Arad. Ce au aflat polițiștii?
Suspectul din Mureș, căutat de șase zile pentru că și-a omorât fosta iubită de 24 de ani și i-a incendiat casa, a fost zărit în județul Arad.
Doi pescari spun că au stat de vorbă cu el. S-a făcut apoi nevăzut, așa că au fost extinse căutările și în acest județ, la graniță. În Mureș, anchetatorii au făcut percheziții abia duminică, în locuințele rudelor. A fost audiat și un presupus complice al criminalului.
Emil Gânj a fost văzut de un pescar în localitatea Semlac din Arad, la peste 400 de km distanță de județul Mureș unde a comis oribila crimă. Stătea în iarbă, pe malul Mureșului, era flămând și obosit.
Localnic: "L-am întrebat dacă pescuiește și a zis că nu și a venit spre mine și a început să povestească că a mai făcut pușcărie, dar nu acum, că-i rupt de foame, că dacă ar găsi undeva să stea ca și cum ar vrea să-l duc eu acasă."
Pescarul și-a chemat un prieten, iar după ce au stat de vorbă cu individul au alertat autoritățile.
Localnic: „Stătea întins pe o grămadă de paie. A zis că-i fugit de poliție și că vine pe Mureș, era foarte obosit și flămând, i-am dat să mănânce niște șuncă și pâine. I-am zis: nu îți este teamă că sună pescarii la poliție? A început să se agite și s-a îndepărtat de noi. M-am uitat în telefon și i-am cunoscut fața și i-am zis la băiat: sună la 112.”
Individul a dispărut, iar autoritățile au început să îl caute. Zona este însă una greu accesibilă. Fiind la graniță, anchetatorii iau în calcul că suspectul se pregătește să fugă din țară.
Ioan Verișan, paznic vânătoare: „Desișuri multe, numai dacă mergi cu barca sau cu drona ca să-l găsim în mal, că nu putem intra până acolo jos.”
Căutările continuă și în Mureș. Polițiștii au verificat locuințele fratelui și surorii suspectului. Au ajuns și la casa unei foste iubite.
Polițiștii au căutat inclusiv în poduri, cotețe și solarii. Un apropiat a fost dus la audieri, la fel și trei localnici care l-ar fi văzut zilele trecute pe fugar lângă o pădure.
Localnic: „O trecut unul cu geantă în spate și cu un fes, și cu secure în spate, pe dealul pădurii.”
Chestor de poliție Anton-Cristian Gheorghe – Director Direcția de Investigații Criminale (IGPR): „Am alcătuit o celulă de criză, care coordonează acțiunile de căutare, scotocire și acțiunile procedurale. Cel în cauză e o persoană obișnuită cu relieful, cu vremea, cu pădurile, e un individ care trăiește în natură, este determinat să se ascundă.”
Emil Gânj a fost adăugat de Poliția Română pe lista Most Wanted a celor mai căutați români.
La graniță, în județul Arad, 140 de polițiști și jandarmi îl caută pe o rază de 40 de km. Pe timp de noapte echipele de căutare folosesc drone cu infraroșu și mașini cu termoviziune. În Mureș, sunt folosiți câinii de urmă, iar suprafețele periate depășesc 100 de hectare. Între timp, tânăra mamă de 24 de ani a fost înmormântată. În urma ei a rămas orfan un băiețel de 6 ani. Suspectul i-a luat viața femeii, apoi a dat foc casei. Individul de 37 de ani e considerat periculos, iar cei care-l întâlnesc sunt sfătuiți să anunțe autoritățile fără să se apropie.
Emil Gânj mai fost condamnat pentru viol și omor. Era dat în urmărire națională din februarie, când a răpit-o pe aceeași tânără și a ținut-o captivă două zile într-o pădure. Atunci, într-un moment de neatenție, femeia a reușit să fugă. Cinci luni polițiștii l-au căutat și nu au reușit să îi dea de urmă. Din acel moment, tânăra a avut ordin de protecție, dar și pază în fața locuinței. Dar tot n-a scăpat de agresor.