Anchetă la o grădiniță după ce mai mulți copii au ajuns la spital. Părinții sunt revoltați

DE Vlad Alexandru | Actualizat: 25.05.2025 - 12:48
Anchetă la o grădiniță după ce mai mulți copii au ajuns la spital. Părinții sunt revoltați - Foto: Pixabay.com (rol ilustrativ)
Anchetă la o grădiniță după ce mai mulți copii au ajuns la spital. Părinții sunt revoltați - Foto: Pixabay.com (rol ilustrativ)

Este anchetă epidemiologică dar și din partea inspectoratului școlar, la o grădiniță, după ce mai mulți copii au ajuns la spital. Părinții i-au dus la urgențe când cei mici au început să se simtă rău.

SHARE

Mai mulți copii de la o grădiniță au ajuns la spital cu simptome de enterocolită. Și o educatoare a spus că se simte rău. DSP a deschis o anchetă epidemiologică. În paralel, Inspectoratul Școlar din județ a început o serie de verificări.

Anchetă la o grădiniță după ce mai mulți copii au ajuns la spital. Părinții sunt revoltați

Este vorba despre o grădiniță din județul Timiș.

Un părinte a povestit că primele simptome pe care le-a avut copilul lui au fost vărsături, greață și diaree. Vărsăturile se repetau la două ore, așa că părinții au decis să meargă la urgențe, transmite Digi24.

”Din primele informații ar fi vorba despre o bacterie în alimentele ingerate la masa zilnică în data de 22. Groaznic, teribil este ceva foarte înfiorător”, a spus un părinte

Inclusiv educatoarea grădiniței s-a simțit rău.

”Eu mă simt rău, am enterocolită. Ceilalți părinți mi-au confirmat că este enterocolită, este un virus, eu cred la fel, cred că dacă era toxiinfecție alimentară, toți ceilalți 500 de copii erau și ei infectați, nu?”, a spus o educatoare.

Direcția de Sănătate Publică Timiș a deschis o anchetă epidemiologică pentru a descoperi sursa infectării.

”În cadrul instituției noastre a fost constituită o echipă mixtă de control, împreună cu reprezentanți ai Directiei Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Timiș pentru deplasarea la sediul unității de învățământ, precum și la unitatea de alimentație care asigură masa de prânz, în vederea ridicării probelor de aliment și efectuării anchetei epidemiologice”, a transmis Cornelia Bubatu, purtător de cuvânt DSP Timiș.

Inspectorii au ridicat probe de alimente, de apă, dar și de pe suprafețe.

În același timp, cei de la inspectoratul școlar spun că așteaptă concluziile celor de la DSP și DSVA pentru avedea ce mpsuri se impun. Până atunci, grădinița funcționează normal. 

Google News Urmărește-ne pe Google News
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te