VIDEO Internaţionalul român care se afirmă într-un campionat puternic din fotbalul mare

DE Florin Budescu | Actualizat: 26.09.2024 - 10:18
Internaţionalul român care se afirmă într-un campionat puternic din fotbalul mare - Foto: Profimedia Images

VIDEO Internaţionalul român care se afirmă într-un campionat puternic din fotbalul mare. Răzvan Sava, portarul selecţionatei de tineret a României, a debutat ca titular.

VIDEO Internaţionalul român care se afirmă într-un campionat puternic din fotbalul mare. Răzvan Sava, portarul selecţionatei de tineret a României, a debutat ca titular, la Udinese.

Sava a fost între buturi, în partida câştigată pe teren propriu, de echipa sa, cu scorul de 3-1, în faţa formaţiei de ligă secundă Salernitana, în turul al doilea al Cupei Italiei.

Sava s-a făcut remarcat în finalul reprizei secunde, când a reuşit să apere un penalty executat de Ernesto Torregrossa (84).

Udinese l-a recrutat în această vară pe Răzvan Sava, de la la echipa CFR Cluj, goalkeeper-ul român semnând un contract pe cinci ani cu friulanii.

Citeşte şi: BRAVO! Selecţionata de fotbal U-21 a României, VICTORIE nesperată în fața Muntenegru! Ce scor a fost

Golurile au fost marcate de Jaka Bijol (20), Lorenzo Lucca (44 din penalty) şi Jurgen Ekkelenkamp (47) pentru învingători, respectiv Simy Nwankowo (25).

Într-un alt joc disputat miercuri, echipa de ligă secundă Pisa, cu fundaşul Adrian Rus printre titulari, s-a înclinat la limită, pe teren propriu, în faţa unei alte formaţii din Serie B, Cesena (scor 0-1), conform Agerpres.

Oaspeţii au înscris golul victoriei în repriza secundă, prin Raffaele Celia (54). Adrian Rus a fost înlocuit în minutul 76, în timp ce mijlocaşul Marius Marin a rămas pe banca de rezerve a gazdelor, până la final.

Citeşte şi: Cum arată lotul României pentru Euro 2024. Edward Iordănescu a anunțat care sunt toți jucătorii

(+) Udinese (D1) - Salernitana (D2) 3 - 1
Genoa (D1) - Sampdoria Genova (D2) (+) 5-6 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri)

Joi se dispută partidele Monza (D1) - Brescia (D2) şi SSC Napoli (D1) - Palermo (D2). Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în turul următor.