David Popovici, încă o medalie de aur, la 200 m liber, la Sette Colli Trophy, la Foro Italico

DE Florin Budescu | Actualizat: 26.06.2023 - 09:13
David Popovici, încă o medalie de aur - Foto: INQUAM PHOTOS / Adel Al-Haddad

Înotătorul român David Popovici, dublu campion mondial şi european, a câştigat încă o medalie de aur, la 200 m liber, la ediţia a 59-a a competiţiei a Sette Colli Trophy, de la Foro Italico, din Roma, , cu timpul de 1 min 45 s 49/100, stabilind un nou record

Popovici a stabilit noul record al competiţiei, după ce făcuse acest lucru şi în finala de 100 m liber.

David Popovici, încă o medalie de aur

David Popovici a fost urmat în clasamentul final la 200 m liber de britanicul Tom Dean, la 1 sec 37/100, şi de italianul Stefano Di Cola, la 1 sec 41/100.

În seriile probei de 200 m liber, Popovici fusese înregistrat cu doar al patrulea timp, 1 min 47 sec 99/100.

Citeşte şi: David Popovici și-a dăruit medalia de aur câștigată la Roma, unui copil care a învins cancerul

La 200 m mixt, Mihai Gergely a fost al şaselea, în Finala B (2:04.64), şi al 16-lea, la general, conform Digi24.

La 50 m fluture, Denis-Laurean Popescu a ocupat locul 21 (24.13), Daniel-Cristian Martin a încheiat pe 44 (24.77), Andrei Ungur, pe 59 (25.25), Andrei-Mircea Anghel, pe 61 (25.30), iar Tobias-George Dumitrache, pe 64 (25.49).

Citeşte şi: Fenomenalul înotător român, David Popovici, a luat AUR la 100 m, la Internaţionalele Italiei

În proba de 200 m bras, Daniel-Alexandru Nicuşan a fost al 52-lea, la masculin (2:26.78), iar Henrietta Fangli a 34-a, la feminin (2:36.36).

Aceasta a fost ultima verificare pentru Mondialele de Nataţie de la Fukuoka (13-30 iulie), la care România va fi reprezentată de David Popovici şi de Andrei-Mircea Anghel.