Un accident grav s-a produs vineri după-amiază pe un drum din județul Iași. Autoritățile au activat Planul Roșu de Intervenție.
Este vorba despre mai multe persoane rănite.
UPDATE 15.30 Poliția a transmis că face cercetări cu privire la producerea accidentului.
”La data de 23 mai 2025, în jurul orei 14:10, poliția a fost sesizată prin apel 112 cu privire la producerea unui accident rutier pe DN 28, pe raza comunei Lețcani, soldat cu victime.
Având în vedere amploarea evenimentului, a fost declanșat Planul Roșu de Intervenție. La fața locului s-au deplasat de urgență echipaje ale poliției, ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență Iași, precum și echipaje medicale.
Având în vedere amploarea evenimentului, a fost declanșat Planul Roșu de Intervenție. La fața locului s-au deplasat de urgență echipaje ale poliției, ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență Iași, precum și echipaje medicale.
Din primele cercetări efectuate de polițiști a rezultat că șoferul unei autoutilitare ar fi efectuat o manevră de depășire neregulamentară, intrând în coliziune frontală cu un autocar care circula regulamentar din sens opus. Autocarul efectua o cursă regulată pe ruta Iași – Botoșani și transporta 32 de persoane.
Din datele existente până în prezent, 21 de persoane au suferit leziuni (printre care și șoferul autoutilitarei). Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Traficul în zonă este blocat, fiind deviat pe rute ocolitoare.
Cercetările sunt continuate pentru stabilirea cu exactitate a circumstanțelor producerii accidentului”, a transmis IPJ Iași.

Accident grav la Lețcani, în județul Iași. Mai multe persoane sunt rănite. S-a activat Planul Roșu - Foto: ISU Iași
UPDATE 15.20 din totalul de 17 victime au fost 14 adulti si 3 minori.
UPDATE 15.10. Până la acest moment, 17 victime au fost transportate la spital, pentru investigații de specialitate, una dintre acestea, cu afecțiuni grave, fiind preluată de către elicopterul SMURD.
UPDATE 15.00. Conform informațiilor de până acum, șapte persoane sunt rănite. În autocar erau 28 de persoane, între care și 3 copii.
Accident grav la Lețcani, în județul Iași. Mai multe persoane sunt rănite. S-a activat Planul Roșu.
”În după-amiaza zilei de 23 mai 2025, în jurul orei 14:10, un accident rutier deosebit de grav s-a produs în zona localității Lețcani, județul Iași, implicând un autocar în care se aflau 20 de persoane și un autocamion.
Din primele informații, trei persoane au fost găsite conștiente, însă încarcerate, fiind necesară intervenția echipajelor specializate pentru extragerea victimelor. Având în vedere numărul mare de persoane implicate, la nivelul județului a fost activat Planul Roșu de Intervenție, care presupune suplimentarea resurselor medicale și de salvare la locul evenimentului”, au transmis reprezentanții ISU Iași.

Accident grav la Lețcani, în județul Iași. Mai multe persoane sunt rănite. S-a activat Planul Roșu - Foto: ISU Iași
Pentru gestionarea eficientă a situației, la fața locului au fost mobilizate:
• 4 autospeciale de stingere cu apă și spumă (ASAS),
• 2 autospeciale de descarcerare (DESC),
• 2 transportoare pentru victime multiple (TPVM),
• 1 unitate de terapie intensivă mobilă (UTIM),
• 1 elicopter SMURD,
• 3 ambulanțe tip B aparținând Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) Iași.

”Intervenția este în dinamică, echipajele operative acționând pentru acordarea primului ajutor medical, extragerea victimelor și evaluarea stării de sănătate a celorlalți pasageri din autocar”, a mai transmis ISU Iași.