VIDEO Roger Federer, scandal cu Cilic la Roland Garros: Joc prea încet?

DE Alex Darvari | Actualizat: 04.06.2021 - 18:21
VIDEO Federer, scandal cu Cilic la Roland Garros: Joc prea încet? / GSP

Roger Federer (39 de ani, 8 WTA) l-a învins pe Marin Cilic (32 de ani, 47 ATP), scor 6-2, 2-6, 7-6(4), 6-2, și s-a calificat în turul 3 de la Roland Garros 2021. Meciul a avut și un moment tensionat, în setul secund.

Federer a avut și un moment delicat în disputa cu Cilic. În setul secund, Roger a primit o penalizare pentru întârzierea jocului. Cilic s-a plâns arbitrului de scaun că așteaptă prea mult, iar acesta a dictat sancțiunea.

Elvețianul nu a fost de acord și a inițiat un dialog lung cu oficialul partidei. L-a implicat și pe Cilic, pe care l-a întrebat: „Joc prea încet?”. Cilic s-a apropiat de cei doi, încercând să îi explice regula: „Te-am așteptat în câteva rânduri”. Federer a replicat: „Înțeleg și eu regulamentul”.

În ciuda momentul delicat, Federer și Cilic s-au despărțit prieteni, scrie gsp.ro.