România a obținut prima medalie de aur, în prima finală, la Europeanul de canotaj. A fost și record

DE Ștefan Cristian | Actualizat: 27.05.2023 - 14:53
Canotaj România. (Poză cu rol ilustrativ. Foto: GSP)

România a început în forță Campionatul European de canotaj. Fetele noastre au obținut prima medalie de aur

Româncele au obținut titlul european la canotaj, patru rame.

Mădălina Bereș, Maria Tivodariu, Magdalena Rusu și Amalia Bereș sunt primele medaliate cu aur din delegația României la competiția din Slovenia.

Record european

Sportivele din România au stabilit și un record european.

"Prima Finală A a Campionatului European 2023, prima medalie pentru România! AUR pentru echipajul de patru rame feminin (W4-), compus din Mădălina Bereș, Maria Tivodariu, Magdalena Rusu și Amalia Bereș! Sportivele noastre au stabilit și un nou record european! Felicitări", a fost comunicatul dat de Federația de canotaj pe facebook.

Alți sportivi din România sau obținut rezultate bune la Campionatul European din Slovenia.

Marius Cozmiuc și Sergiu Bejan au concurat azi în Semifinala A/B1. Sportivii noștri s-au clasat pe locul 2 și s-au calificat în Finala A de mâine.