Simona Halep, anulată în două seturi de Serena Williams

DE Miruna Moldoveanu | Actualizat: 16.02.2021 - 11:44
Simona Halep/FOTO: Getty

Simona Halep (2 WTA) a înfruntat-o pe Serena Williams (11 WTA), în sferturile de finală de la Australian Open. Românca a fost eliminată în sferturile de finală, după un meci de o oră și 22 de minute.

Game, set, meci! Simona Halep este eliminată de Serena Williams, scor 3-6, 3-6, la capătul unui meci care a durat doar o oră și 22 de minute.

Halep - Williams 3-6, 3-5: Game la 0, Serena! Americanca, la un singur game de accederea în semifinale.

Halep - Williams 3-6, 3-4: Simona cedează al treilea game la rând, iar Serena trece la conducere în setul doi. Românca revine de la 0-40, însă la capătul a 10 minute de joc și după șase mingi de break, americanca își adjudecă game-ul. A fost cel mai disputat joc al confruntării.

Halep - Williams 3-6, 3-3: Trecându-și în cont al treilea as al partidei, Serena egalează fără emoții la jumătatea setului secund.

Halep - Williams 3-6, 3-2: Al patrulea break consecutiv. Serena câștigă și ea pe serviciul Simonei, iar diferența pe tabelă este din nou de un singur game în favoarea numărului 2 mondial.

Halep - Williams 3-6, 3-1: Simona face din nou break-ul! Românca se mișcă excelent în teren și pune presiune pe Serena.

Halep - Williams 3-6, 2-1: Serena este la conducerea jocului pe serviciul Simonei și recuperează imediat break-ul, însă românca este în continuare în avantaj.

Halep - Williams 3-6, 2-0: Break Simona Halep! Serena Williams pierde ritmul la serviciu, iar "Simo" profită și se distanțează pe tabelă în setul doi.

Halep - Williams 3-6, 1-0: Game dificil, care a durat mai mult de șapte minute, câștigat de Simona Halep în debutul setului secund, potrvit DigiSport.