DE Alin Crișan | Actualizat: 18.04.2024 - 20:29
David Popovici, încă o medalie de aur la Naţionalele în bazin de 50 m. S-a impus și la 200 m liber - Foto: INQUAM Photos/ Stefan Constantin

David Popovici, încă o medalie de aur la Naţionalele în bazin de 50 m. S-a impus și la 200 m liber.

David Popovici a câştigat, joi, medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie care are loc la Otopeni.

“Lucrurile au decurs conform planului. Sunt foarte mulţumit de timp şi de-abia aştept să înot din ce în ce mai repede anul acesta”, a declarat Popovici după cursă, în direct la TVR Sport.

El a precizat că este important să aibă cât mai multe probe ca să se pregătească pentru competiţii gen Jocurile Olimpice.

Popovici a fost crotometrat joi cu timpul 1:45.10. Pe locul doi s-a clasat Mihai Gergely (1:51.27), iar pe trei a terminat Robert Andrei Badea (1:51.86).

Miercuri, David Popovici s-a iimpus la 50 m liber.

Popovici va concura la Otopeni şi în probele de 100 m liber şi 400 m liber.