Simona Halep , victorie spectaculoasă în semifinala de la Doha

DE Octavia Constantinescu | Actualizat: 15.02.2019 - 20:10
Halep a ajuns în finala la Doha . Foto AFP

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat în finala turneului de la Doha, după ce a învins-o pe Elina Svitolina (7 WTA)

Halep şi-a adjudecat primul set într-o manieră destul de lejeră, după doar 39 de minute. Românca a făcut break-ul la scorul de 1-1 şi a servit ideal până la finalul actului, impunându-se cu scorul de 6-3.

În actul secund, lucrurile s-au inversat, iar Svitolina a fost cea care a făcut break la 1-1 şi, mai apoi, la 5-3.

Ucraineanca a trimis partida în decisiv, acolo unde a câştigat pe serviciul Simonei încă din primul game. Momentul cheie a avut loc la scorul de 4-1 pentru Svitolina, când Simona a salvat trei mingi de break şi a rămas în meci, câştigând ulterior pe serviciul adversarei şi restabilind egalitatea. Imediat, Halep a făcut break-ul şi a închis jocul, calificându-se în prima finală a unui turneu din 2019.

Scor final: 6-3, 3-6, 6-4.

Simona Halep o va înfrunta în finala de la Doha pe câştigătoarea duelului dintre Angelique Kerber (6) şi Elise Mertens (21 WTA). Ultimul act va avea loc sâmbătă.