VIDEO Semne fasciste şi un baner pro-Mussolini afişat de fanii lui Lazio înainte de meciul cu Milan

DE Adelina Sahlean | Actualizat: 25.04.2019 - 15:04

Lazio, echipa lui Ştefan Radu (32 de ani), s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a trecut, miercuri, de AC Milan, în penultimul act, scor 0-1 (0-1, la general). Partida a fost marcată de gesturile unei grupări a fanilor lui Lazio, înainte de meci.

Fără fundaşul român în lot, accidentat la ultima partidă de campionat, contra lui Chievo, scor 1-2, Lazio a irosit mai multe şanse în prima repriză, Pepe Reina fiind providenţial în poarta Milanului. După 0-0 în tur, unicul gol al "dublei" a fost înscris pe San Siro de Joaquin Correa, care a primit bine în careu de la Immobile, în minutul 58, şi a trimis printre picioarele experimentatului goalkeeper.

În finala Cupei Italiei, Lazioo va înfrunta pe învingătoarea din duelul Atalanta - Fiorentina. După 3-3 în partida de la Firenze, cele două vor lupta pentru un loc în ultimul act astăzi, de la ora 21:45. În cazul în care Lazio va triuma în această competiţie, Radu Ştefan va ajunge la cinci trofee alături de capitolini. Fostul internaţional a mai câştigat două Cupe şi două Supercupe.

Partida a fost marcată de gesturile unui grup de suporteri al oaspeţilor, intitulat "Irriducibili". Înainte de meci, fanii lui Lazio au afişat un banner pe care era scris "Cinste lui Benito Mussolini" şi au făcut semne fasciste.

Evenimentele au avut loc la Milano, în apropierea Piazzale Loreto, acolo unde conducătorul italian a fost executat în 1945. Totul s-a întâmplat cu o zi înainte ca în Italia să aibă loc Ziua Eliberării, eveniment serbat anual pe 25 aprilie pentru a marca sfârşitul ocupării naziste a ţării din timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, potrivit Mediafax.