România rămâne pe locul 18 în clasamentul World Rugby

DE Alexandru Pop | 16.06.2019 - 19:04

„Stejarii” au învins la limită Brazilia, iar sud-americanii au coborât două locuri până pe poziția 26.

Naționala de rugby a României a câștigat duminică dimineața al doilea meci test World Rugby din turneul făcut în America de Sud. La Jundiai, pe Stadionul Jayme Cintra, Stejarii au învins Brazilia cu 22-21, după ce au fost conduși la pauză cu 13-7.

La începutul reprizei a doua, în minutul 52, scorul era 16-7 pentru Brazilia. Ai noștri au marcat apoi două eseuri, unul transformat și o penalitate. Pe final, brazilienii eu marcat un eseu, dar nu au reușit să-l transforme, iar scorul final a fost 22-21 pentru România.

Cele trei eseuri ale Stejarilor au fost marcate de Cristian Chirică, Ovidiu Cojocaru şi Florin Vlaicu, acesta transformând două şi înscriind şi dintr-o lovitură de pedeapsă.

România a câştigat astfel ambele partide susţinute în America de Sud, în prima învingând Chile cu 27-11, echipa noastră menținându-se pe locul 18 în clasamentul World Rugby.

În același clasament, pe primele trei locuri de află Noua Zeelandă, Țara Galilor și Irlanda.