David Popovici, locul 7 în finala de la 100 m liber. Va concura și la 50 m liber

DE Adrian Costin | Actualizat: 29.07.2021 - 08:29

Americanul Caeleb Dressel a cucerit aurul la Tokyo în proba de 100 m liber, cu timpul de 47 sec 02/100, nou record olimpic. Australianul Kyle Chalmers s-a clasat pe locul secund, la 06/100, iar al treilea a fost rusul Kliment Kolesnikov, la 42/100.

Înotătorul român David Popovici s-a clasat pe locul 7 în finala probei de 100 m liber, joi, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu timpul de 48 sec 04/100.

Popovici (16 ani) se calificase cu al cincilea timp din semifinale (47 sec 72/100), care ar fi însemnat locul patru în finală.

La începutul lunii, Popovici stabilea un nou record mondial de juniori la Roma la 100 m liber, 47 sec 30/100, cucerind şi medalia de aur la Europenele de juniori.

Dressel a obţinut a doua medalie de aur la Tokyo, după cea cu ştafeta de 4x100 m liber. Multiplul campion mondial a luat două medalii de aur şi la Rio, în urmă cu cinci ani, cu ştafetele de 4x100 m liber şi 4x100 m mixt.

Pentru Chalmers este a treia medalie la Tokyo, după cele două de bronz cu ştafetele de 4x100 şi 4x200 m liber. Kolesnikov a cucerit la JO 2020 şi o medalie de argint, la 100 m spate.

Cel mai bun rezultat al lui Popovici la Tokyo rămâne locul al patrulea la 200 m liber, la doar două sutimi de medalia de bronz.

Mâine ia startul și la 50 de metri liber

David Popovici va lua startul şi în seriile probei de 50 m liber (vineri).

Înotul a contribuit la palmaresul României de la Jocurile Olimpice un număr de nouă medalii, dintre care trei de aur, două de argint şi patru de bronz.