„Croaținho” elimină Brazilia de la Campionatul Mondial: Modric și compania, în semifinale

DE Alin Crișan | 09.12.2022 - 19:55
Croația - Brazilia - Foto: Profimedia

Surpriză de proporții la Campionatul Mondial din Qatar 2022. Croația elimină la loviturile de departajare Brazilia și se califică în semifinale.

Brazilia a fost eliminată de la Cupa Mondială din Qatar, după ce a cedat la penalty-uri în fața Croației. Sud-americanii au condus cu 1-0 până în minutul 116, dar s-au văzut egalați și la loteria loviturilor de departajare croații au avut forță metală superioară, obținând biletele pentru semifinale pentru a doua ediție la rând.

Brazilia - Croația a fost primul sfert de finală al Cupei Mondiale din Qatar, iar miza uriașă și-a spus cuvântul. Prima repriză a fost una extrem de săracă, ocaziile importante lipsind cu desăvârșire la cele două porți. Croația a dat dovadă de o disciplină exemplară, dar nu a reușit mai nimic în atac, în timp ce Brazilia s-a zbătut în gol în încercarea de a desface apărarea adversă.

Brazilia a pierdut abia pentru a 2-a oară în istorie la loteria penalty-urilor. Prima dată se întâmpla în 1986, în sferturile de finală contra Franței. De atunci, Selecao a mai trecut de 3 ori prin emoțiile loviturilor de la 11 metri, câștigând de fiecare dată (cu Italia în finala din 1994, cu Olanda în semifinalele din 1998 și cu Chile în optimile din 2014).

Așadar, Croația este prima echipă calificată în semifinalele Cupei Mondiale, acolo unde va întâlni Argentina sau Olanda. Fără să strălucească deloc la actuala ediție, balcanicii au ajuns din nou să lupte pentru medalii, la fel cum s-a întâmplat în 1998 (locul 3) și în 2018 (locul 2). Generația fantastică a Croației a demonstrat încă o dată că finala jucată acum 4 ani nu a fost întâmplătoare.

De partea cealaltă, Brazilia arată că a dezvoltat un complex în fața echipelor europene, sud-americanii neavând nicio victorie în fazele eliminatorii de la Mondiale în fața reprezentantelor "Bătrânului Continent" din 2002 încoace, când a cucerit pentru ultima dată titlul mondial. Franța (2006), Olanda (2010), Germania (2014) și Belgia (2018) au fost echipele care au eliminat Brazilia la ultimele turnee finale, potrivit eurosport.ro