Cine sunt cei doi români care au urcat pentru prima dată pe podiumul olimpic la aceeași probă

DE Andrei Vasilescu | Actualizat: 02.05.2024 - 15:39
Ștefan Petrescu a cucerit aurul olimpic la tir în aceeași competiție în care un alt român a luat bronzul Foto: COSR
Gheorghe Lichiardopol a cucerit bronzul la Mlebourne, în 1956 Foto: COSR

Doi mari sportivi au intrat în istorie ca fiind primii români care au urcat pe podiumul olimpic după ce u concurat la aceeași probă.

Doi mari sportivi au intrat în istorie ca fiind primii români care au urcat pe podiumul olimpic după ce au concurat la aceeași probă.

Primul podium olimpic cu doi sportivi medaliați la aceeași probă s-a consemnat la Jocurile Olimpice de la Melbourne 1956.  La tir sportiv, în proba de pistol viteză, Ștefan Petrescu a cucerit aurul, iar Gheorghe Lichiardopol a obținut bronzul .

Ștefan Petrescu este primul reprezentant al României care a câștigat aurul în această probă, dublând titlul de stabilirea unui nou record olimpic la pistol viteză.. Acesta a făcut un concurs de vis în capitala Australiei. Cu 587 de puncte a doborât recordul olimpic și l-a egalat pe cel mondial. Cu această performanță l-a depășit pe sportivul din Uniunea Sovietică,  Evgheni Cherkasov cu două puncte, conform COSR.

Cu emoții, la ultimul foc, bronzul a fost cucerit de Gheorghe Lichiardopol, care și-a păstrat poziția de la JO Helsinki 1952, când a fost tot al treilea. La Melbourne, Lichiardopol a câștigat medalia la focul decisiv, după ce a încheiat întrecerea la egalitate de puncte, 581, cu finlandezul Pentti Linnosvuo.